27 listopada 2020

Nietrzymanie moczu...leczyć czy przemilczeć?

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyka bardzo wysokiego odsetku kobiet w Polsce i na świecie. Zjawisko wysiłkowego nietrzymania moczu NTM powstaje na skutek wielu czynników. Do najbardziej powszechnych należą m.in. poród naturalny,przebyta ciąża. Częstą przyczyną NTM jest również wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężarów, czy bieganie. Zjawisko NTM nie dotyczy jak do tej pory powszechnie sądzono kobiet po 55 roku życia.

Jest to zjawisko dotykające nawet bardzo młodych kobiet, u których mięśnie miednicy mniejszej zostają osłabione na skutek oddziaływania różnorodnych czynników.

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje nietrzymania moczu

 

-wysiłkowe nietrzymanie moczu

-mieszane nietrzymanie moczu

-naglące nietrzymanie moczu

 

Z czym się to wiąże?

 

U kobiet często jest ono powiązane z zapadaniem się przedniej ściany pochwy w efekcie czego dochodzi do obniżenia cewki moczowej i moczowodu. Często przyczyną jest obniżenie dna macicy na skutek osłabienia mięśni miednicy mniejszej.Obniżona macica sprawia ucisk na pęcherz moczowy , co w efekcie powoduje problem NTM.

Wisiłkowe nietrzymanie moczu (najczęściej występujące u kobiet) objawia się mimowolnym wyciekiem moczu podczas kaszlu,kichnięcia, skakania, czy biegu, często pojawia się już podczas podnoszenia np.dzieci.

Początkowe objawy,często ignorowane przez kobiety to uczucie parcia i konieczność natychmiastowego oddania moczu. Stan ten nie leczony pogłębia się czyniąc problem bardziej uciążliwym.

 

Co robić?

Zalecane jest aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów udać się na konsultację ginekologiczną w celu ustalenia stanu zaawansowania choroby, oraz planu leczenia.

W stanach łagodnych najprostszym rozwiązaniem jest fizjoterapia uroginekologiczna połączona z zabiegami typu HIFU GINEKOLOGICZNE.

Na czym to polega:

-fizjoterapeuta uroginekologiczny zaproponuje odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza i miednicy

-terapia HIFU jest to terapia zaawansowana mająca na celu wystymulowanie regeneracji tkanek pochwy.

 

O co chodzi z tym HIFU?

HIFU to technologia wykorzystująca zjawisko skupionego ultradźwięku.Ultradźwięk dzięki specjalnym soczewkom wbudowanym w głowice indukuje impuls na ściśle określonej głębokości,bez naruszenia ciągłości tkanek sąsiadujących (znacznie zmniejsza to ryzyko pozabiegowe i czas rekonwalescencji).Pojedynczy impuls o szerokości włosa powoduj punktowe przegrzanie tkanki do temp. około 60 st.C.

Impulsy indukowane co około 1mm powodują zainicjowanie stanu zapalnego, oraz na późniejszym etapie intensywnych procesów regeneracji tkanek.

Podczas zabiegu oddziałujemy na głębokości 4,5mm oraz 3mm  w celu wywołania procesu regeneracji tkanki mięśniowej i tkanki śródbłonka pochwy.

 

 

Czego mogę się spodziewać i jakie są efekty?

Podczas zabiegu wyraźnie odczuwalne jest punktowe ciepło w okolicy pochwy.Po zabiegu ciepło w podbrzuszu może być odczuwalne do kilki godzin.

Zabieg nie narusza błony śluzowej pochwy, więc nie ma dużego ryzyka nadkażeń.Przez około 3 tygodnie od zabiegu w tkankach pochwy będzie dochodziło do procesów usuwania uszkodzonych komórek i przebudowy tkanek.Dojdzie do namnożenia nowych komórek,zagęszczenia i napięcia tkanek.W przypadku zabiegu na bliźnie np. po nacięciu krocza lub operacji jesteśmy w stanie uzyskać przebudowę tkanki bliznowatej, zmiękczenie tkanki w okolicy blizny i zastąpić w znacznym stopniu tkankę bliznowatą zdrową tkanką.Finalny efekt to napięcie ścian pochwy, zagęszczenie ścian pochwy, redukcja problemu NTM (w 85% przypadków 2 zabiegi wykonane w odstępie co 6 tygodni pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu nietrzymania moczu)

 

 

Czy zabieg jest bolesny,jak często należy go powtarzać ?

 

Zabieg wiąże się z lekkim dyskomfortem , ale nie wymaga znieczulenia miejscowego.Podstawową serią zabiegową są dwa zabiegi w odstępie co 6 tygodni.Po drugim zabiegu zalecana jest kontrola ginekologiczna w celu oceny efektów i ustalenia ewentualnych dalszych działań.

Zazwyczaj jednak dwa zabiegu zupełnie wystarczą i pozwalają wyeliminować problem na długi czas.Należy jednak pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie miednicy, oraz utrzymaniu prawidłowej wagi i zdrowia pęcherza moczowego.

 

 

Inne terapie NTM

Istnieje szereg innych metod leczenia problemu nietrzymania moczu i zabiegów regenerujących ściany pochwy. Do tych zabiegów należą m.in.

-RF (radiofrekfencja) zabieg polegający na całościowym podgrzaniu ścian pochwy do temp. 43 st.C. ma to na celu obkurczenie włókien kolagenowych, przekrwienie,poprawę odżywienia tkanek, zagęszczenie ścian pochwy i poprawę napięcia.

 

-laseroterapia, czyli zabieg frakcjonowania ścian pochwy.Działaniem lasera poddajemy błonę śluzową pochwy, do głębokości 3mm.Efekt to regeneracj abłony śluzowej pochwy,poprawa napięcia ścian pochwy.

 

-Osocze bogatopłytkowe:zabieg polegający na podaniu ( najczęśąciej po zabiegu laseroterapii) osocza własnego pacjenta do ścian pochwy. Ma to na celu intensywne odżywienie tkanek i wywołanie procesu regeneracji pochwy

 

-zabieg chirurgiczny: jest to metoda leczenia nietrzymania moczu i deformacji pochwy powstałych na skutek uszkodzeń takich jak np. poród.

Metoda ta jest stosowana w przypadku znacznego zwiotczenia przedniej ściany pochwy, cystocele,w przypadku znaczeno obniżenia dna macicy i wypadania macicy.plastyka pochwy jest efektywna i polega na zszyciu ,wycięciu nadmiarów tkanki.W zabiegach chirurgicznych stosowane są również tasmy i nici.które mają na celu uniesienie, podtrzymanie, ukształtowanie narządu rodnego.

 

 

Nietrzymanie moczu czy należy się wstydzić?

 

Nietrzymanie moczu to problem ,który dotyka blisko 30% kobiet w różnym wieku.Jest to przypadłość uciążliwa, która nie leczona doprowadza do całkowitej izolacji od otoczenia.Izolacja wynika z faktu, że chory boi się opóścić miejsce zamieszkania ze względu na strach przed krępującą sytuacja,brakiem dostepnej toalety.Kobiety z chwilą pojawienia się przypadłości rezygnują z aktywności fizycznej, która dodatkowo wzmaga parcie na pęcherz.Choroba nie leczona stwarza duży dyskomfort przy wspołżyciu, finalnie znacznie ogranicza życie toważyskie.Wstyd spowodowany NTM jest zupełnie nie zasadny.Poinformowanie lekarza ginekologa o przypadłości na wizycie kontrolnej pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii i zachamowanie rozwjowi choroby jeszcze na wczesnych jej etapach.Dzięki wczesnej terapii uzyskujemy przede wszystkim dużo szybsze i znacznie lepsze efekty terapii.

Mając na uwadze szereg możliwych metod leczenia i znaczną możliwość zapobieżenia wykluczeniu społecznemu i obniżeniu samooceny przez kobiety,nalezy przede wszystkim szukac wiedzy,specjalistycznej porady.Specjaliści są w stanie odpowiednio dobrać metodę leczenia.

 

 

Należy zadać sobie pytanie czy na pewno chcę odczuwać dyskomfort przez całe życie?Czy jako kobieta pewna siebie ,piekna i niezależna na pewno chcę cały czas skupiac się na problemie NTM? Czy może lepiej skupić się na rzeczach przyjemnych?

 

MYŚLĘ,ŻE KAŻDA Z NAS ZNA ODPOWIEDŹ NA TE PYTANIA :)

 

 

Joanna Wcisło

 

 

 

 

 

 

HBT Clinic

+48 728 915 008

HBT Clinic

ZAPRASZAMY DO SALONU

Created with Webwave CMS

HBT Clinic

ul.Witosa 2

41-200 Sosnowiec

t: +48 728 915 008

e: kontakt@hbtclinic.pl